Haber

Adli Sicil artık 28 yabancı dilde!

ANKARA (İGFA) – İlk olarak İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca olmak üzere 4 lisanda verilen sabıka kayıtları, uygulama alanının genişletilmesiyle İspanyolca, Flemenkçe, Danca ve Portekizce lisanlarında de verilmesi sağlandığı kaydedilerek evvel 18’e, daha sonra da 19’a çıkarılmıştı.

Adalet Bakanlığı tarafından geliştirilerek yenilenen Yeni İsimli Sicil Bilişim Sistemi (ASBS) Boşnakça, Hırvatça, Kazakça, Kırgızca, Moğolca, Özbekçe, Sırpça, Tacikçe ve Türkmence lisanlarında de eklenmesiyle 28 yabancı lisana çeviri edilmiş isimli sicil dokümanı alabilme imkanına kavuşuldu.

BOZDAĞ: TALEP VE GEREKSİNİMLERİ KARŞILAMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, vatandaşların talep ve muhtaçlıkları doğrultusunda yargı hizmetlerine istikamet verdiklerini belirterek, “19 yabancı dilde verilen tercüme edilmiş adli sicil kaydı uygulamasına 9 dil daha ekledik. Özellikle Türk dünyası açısından büyük önem taşıyan Kazakça, Kırgızca, Türkmence dillerinde tercüme edilmiş adli sicil belgesi verilebilecek. Pazartesi günü itibariyle 28 dilde adli sicil belgesi alınabilecek. Vatandaşımız talep ettikçe, biz talepleri karşılamaya, ihtiyaç neyse onu temin etmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu